Amerikan Koyu

Hacivat Burnu Koyu
9 Mart 2018

Amerikan Koyu

Eski adıyla Kelleci Koyu. Amerikalı arkeologların, Gelidonya Batığını bulmak amacıyla yaptıkları dalışlara üst olarak burayı seçmelerinden dolayı, Amerikan Koyu olarak anılmaktadır.

Sualtı Arkeolojisinin doğuşu bundan 40 yıl önce Bodrum’da olmuştur. Bundan önceki tarihlerde de deniz dibinden eserler çıkarılmış, batıklar üzerinde incelemeler yapılmıştı, ama bildiğimiz şekilde, bilimsel anlamda ilk sualtı kazısı Türkiye’de gerçekleşmiştir. Bu kazı, Gelidonya Batığı kazısıdır.

Geç Tunç Devri‘ne ait olduğu anlaşılan Gelidonya Batığı, 1960 yılının Haziran ile Eylül ayları arasında gerçekleştirildi. 26 – 28 m derinlikleri arasında olan batığın üzerine, bir süngerci teknesi olan “Lütfu Celil” demirlendi. Ekip, kazı yerinden, tekneyle bir saat mesafedeki sahilde, kamp kurdular. Kamp yerinin en büyük özelliği, gerek günlük kullanım, gerekse çıkacak eserlerin tuzdan arındırılması için gereken, duvar şeklinde yükselen kayalardan doğal olarak çıkan, tatlı su kaynağına sahip olmasıydı.

ADRASAN KOYLARI - Sulu Ada istikameti

Adrasan Koyları – Sulu Ada İstikameti

Bütün kanıtlar, geminin, bir Suriye-Filistin limanından yola çıkmış, içinde Suriyeli bir tacirle birlikte seyreden erken dönem bir Fenike ticaret gemisi olduğu yönündedir. Bu nihai karar, Fenikelilerin Geç Tunç Devri döneminde Greklerin, deniz ticareti tekelini henüz kıramamış olduklarını öne süren, daha önceki yanlış fikri değiştirmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir